5 życiowych powodów, dla których pracodawca powinien inwestować w DOBRE szkolenia z BHP dla swoich pracowników

Data wpisu: 17.04.2019

W Polsce szkolenia BHP wciąż są traktowane w kategoriach przykrej konieczności i straty czasu. Na szczęście młodsza generacja przedsiębiorców coraz lepiej rozumie, że pracownicy, którzy są świadomi zagrożeń na nich stanowiskach i potrafią im przeciwdziałać, okazują się być znacznie efektywniejsi. Szkolenie dla samego papierku jest natomiast kompletnie bez sensu. O wiele rozsądniej, również z czysto biznesowego punktu widzenia, będzie zainwestować w dobre szkolenie BHP dla pracowników. Mamy 5 argumentów na potwierdzenie tych słów.

Mniejsze ryzyko wypadków przy pracy

To najbardziej oczywisty powód, który powinien przemówić do wyobraźni każdemu przedsiębiorcy. Pracodawca jest w 100% odpowiedzialny za bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy mnóstwo firm narzeka na trudności ze znalezieniem fachowców. Tym bardziej warto zapewnić pracownikom bezpieczne warunki do wykonywania ich codziennych obowiązków.

Dłuższa eksploatacja maszyn, urządzeń i narzędzi

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że elementem szkolenia BHP jest przekazanie pracownikom wiedzy na temat prawidłowej obsługi maszyn i wszelkich urządzeń, z jakimi mają do czynienia na swoich stanowiskach. Te informacje, choć mogą się wydawać oczywiste, bardzo często otwierają pracownikom oczy. Eksploatowanie powierzonych maszyn, urządzeń i narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem to najlepszy sposób na wydłużenie ich trwałości.

Niższe koszty stałe

Jeśli pracownik wie, jak prawidłowo użytkować powierzony sprzęt, jak dbać o odzież roboczą i ochronną, to najzwyczajniej w świecie wolniej zużywa swoje wyposażenie. Tym samym pracodawca nie musi wciąż ponosić wysokich kosztów wymiany narzędzi, odzieży i zabezpieczeń. Ograniczenie wydatków jest na wyciągnięcie ręki, a pierwszym krokiem do tego jest zainwestowanie w dobre, rzetelne szkolenia.

Większy szacunek do pracodawcy

Pracownicy dobrze wiedzą, czy pracodawca zainwestował w pozorowane, czy może porządne szkolenie BHP. Jeśli mają do czynienia z tą drugą sytuacją, automatycznie nabierają większego szacunku do przedsiębiorcy i mocniej utożsamiają się z marką pracodawcy. Każdy chce przecież pracować w firmie, która o niego dba.

Czyste sumienie

Oczywiście nawet najlepiej przeprowadzone szkolenie BHP nie gwarantuje, że w zakładzie nigdy nie dojdzie do wypadku. Takie sytuacje niestety się zdarzają i należy się z nimi liczyć. Jeśli – odpukać – wypadek przytrafi się Twojemu pracownikowi, to elementem badania jego okoliczności będzie również sprawdzenie, czy poszkodowany był rzetelnie przeszkolony z zakresu BHP.

W tym momencie albo będziesz mieć czyste sumienie, albo do końca życia będziesz sobie wyrzucać, że kiedyś postanowiłeś zaoszczędzić kilka złotych na tak podstawowej kwestii.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy