Data wpisu: 17.04.2019

5 życiowych powodów, dla których pracodawca powinien inwestować w DOBRE szkolenia z BHP dla swoich pracowników

W Polsce szkolenia BHP wciąż są traktowane w kategoriach przykrej konieczności i straty czasu. Na szczęście młodsza generacja przedsiębiorców coraz lepiej rozumie, że pracownicy, którzy są świadomi zagrożeń na nich stanowiskach i potrafią im przeciwdziałać, okazują się być znacznie efektywniejsi. Szkolenie dla samego papierku jest natomiast kompletnie bez sensu. O wiele rozsądniej, również z czysto biznesowego punktu widzenia, będzie zainwestować w dobre szkolenie BHP dla pracowników. Mamy 5 argumentów na potwierdzenie tych słów.

Mniejsze ryzyko wypadków przy pracy

To najbardziej oczywisty powód, który powinien przemówić do wyobraźni każdemu przedsiębiorcy. Pracodawca jest w 100% odpowiedzialny za bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy mnóstwo firm narzeka na trudności ze znalezieniem fachowców. Tym bardziej warto zapewnić pracownikom bezpieczne warunki do wykonywania ich codziennych obowiązków.

Dłuższa eksploatacja maszyn, urządzeń i narzędzi

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że elementem szkolenia BHP jest przekazanie pracownikom wiedzy na temat prawidłowej obsługi maszyn i wszelkich urządzeń, z jakimi mają do czynienia na swoich stanowiskach. Te informacje, choć mogą się wydawać oczywiste, bardzo często otwierają pracownikom oczy. Eksploatowanie powierzonych maszyn, urządzeń i narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem to najlepszy sposób na wydłużenie ich trwałości.

Niższe koszty stałe

Jeśli pracownik wie, jak prawidłowo użytkować powierzony sprzęt, jak dbać o odzież roboczą i ochronną, to najzwyczajniej w świecie wolniej zużywa swoje wyposażenie. Tym samym pracodawca nie musi wciąż ponosić wysokich kosztów wymiany narzędzi, odzieży i zabezpieczeń. Ograniczenie wydatków jest na wyciągnięcie ręki, a pierwszym krokiem do tego jest zainwestowanie w dobre, rzetelne szkolenia.

Większy szacunek do pracodawcy

Pracownicy dobrze wiedzą, czy pracodawca zainwestował w pozorowane, czy może porządne szkolenie BHP. Jeśli mają do czynienia z tą drugą sytuacją, automatycznie nabierają większego szacunku do przedsiębiorcy i mocniej utożsamiają się z marką pracodawcy. Każdy chce przecież pracować w firmie, która o niego dba.

Czyste sumienie

Oczywiście nawet najlepiej przeprowadzone szkolenie BHP nie gwarantuje, że w zakładzie nigdy nie dojdzie do wypadku. Takie sytuacje niestety się zdarzają i należy się z nimi liczyć. Jeśli – odpukać – wypadek przytrafi się Twojemu pracownikowi, to elementem badania jego okoliczności będzie również sprawdzenie, czy poszkodowany był rzetelnie przeszkolony z zakresu BHP.

W tym momencie albo będziesz mieć czyste sumienie, albo do końca życia będziesz sobie wyrzucać, że kiedyś postanowiłeś zaoszczędzić kilka złotych na tak podstawowej kwestii.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry