Data wpisu: 10.05.2019

Bezpieczeństwo pracowników wykonujących prace przy drodze to priorytet!

Polscy kierowcy lubią sobie ponarzekać na drogowców, ale fakty są takie, że prace prowadzone przy budowie lub remontach dróg nie należą ani do łatwych, ani do bezpiecznych. Wymagają one odpowiednich kwalifikacji, często przebiegają w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych czy w nocy. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom wykonującym jakiekolwiek prace przy drodze. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Oznakowanie terenu

Jakiekolwiek prace, czy to budowlane, czy remontowe, czy choćby związane z malowaniem pasów, można rozpocząć dopiero po prawidłowym oznakowaniu miejsca ich prowadzenia. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy roboty mają się toczyć przy trwającym ruchu ulicznym. Pisząc w dużym skrócie: chodzi o to, aby kierowcy z daleka mogli się zorientować, że w danym miejscu pracują fachowcy, co pozwoli im w porę zredukować prędkość.

Rada

Szczegóły dotyczące wymaganego oznakowania terenu prowadzenia prac drogowych znajdują się w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury.

Odgrodzenie pracowników

Dla każdego pracodawcy powinno być oczywiste, że to do niego należy obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków wykonywania określonych robót. O ile w przypadku budowy nowej drogi najczęściej dany odcinek jest całkowicie zamknięty, o tyle prace remontowe praktycznie zawsze odbywają się przy trwającym ruchu.

Stąd pojawia się konieczność odgrodzenia pracowników w taki sposób, by żaden przejeżdżający samochód nie mógł ich przypadkowo potrącić. W tym celu stosujemy barierki i bariery – obowiązkowo w kolorze biało-czerwonym, pokryte warstwą fluorescencyjną widoczną po zmroku. Dodatkowo stosuje się pachołki (zwykle pomarańczowe) i taśmy ostrzegawcze.

Odzież ochronna i odblaskowa

Przepisy BHP, ale i zdrowy rozsądek nakazują, aby pracownicy wykonujący jakiekolwiek roboty drogowe (zwłaszcza przy trwających ruchu), nosili wymaganą odzież roboczą oraz oczywiście elementy odblaskowe. Najczęściej wykorzystuje się tutaj kamizelki lub szelki. Odblaski znajdują się również na spodniach i kurtkach.

Odzież ta musi spełniać normy bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego należy się w nią zaopatrzyć w specjalistycznych sklepach BHP. Nie warto tutaj szukać przesadnych oszczędności, ponieważ elementy odblaskowe naprawdę mogą uratować pracownikowi życie czy zdrowie.

Pamiętajmy również, że powyższe zasady dotyczą nie tylko zawodowych drogowców, ale także wszystkich pracowników, którzy wykonują jakiekolwiek prace w pasie drogowym, np. związane z budową rowów melioracyjnych czy instalacji.

 

 

 


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry