Data wpisu: 21.03.2019

BHP? A po co to komu? Skąd takie podejście u pracodawców?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie są żadne „głupoty” czy bezsensowne przepisy, które nie przystają do współczesnych realiów. To zbiór kluczowych zasad, których znajomość i stosowanie – pisząc prosto z mostu – może uchronić pracownika przed kalectwem czy nawet śmiercią. Do części pracodawców to niestety nie trafia, przez co obowiązkowe szkolenia BHP traktują jak zło konieczne, a o szkoleniach dodatkowych nawet nie chcą słyszeć. Skąd się bierze takie podejście? Oto kilka najczęstszych przyczyn.

Brak świadomości

Jeśli pracodawca nie rozumie, po co właściwie organizuje się szkolenia BHP i dlaczego jego pracownicy muszą w nich brać udział, to trudno od niego wymagać, by doceniał wiedzę przekazywaną przez instruktorów. Poza tym wciąż zdecydowana większość pracodawców nie miała – szczęśliwie – do czynienia z wypadkiem przy pracy.

Zupełnie inne podejście mają przedsiębiorcy, którzy kiedykolwiek brali udział w pracach zespołu powypadkowego i na własne oczy widzieli, jakie skutki przynosi bagatelizowanie zasad BHP. 

Złe doświadczenia

Zdarza się oczywiście, że przedsiębiorcy w przeszłości trafiali na instruktorów, których celem było jedynie „odbębnienie” szkolenia i odebranie zapłaty. W każdej branży są pasjonaci i zwykli wyrobnicy. Nie można jednak wszystkich wrzucać do jednego worka.

Instruktor, który potrafi przekazać wiedzę z zakresu BHP w sposób ciekawy, rzetelny i kompleksowy, całkowicie zmienia podejście przedsiębiorcy i pracowników do przepisów. Na szkoleniach prowadzonych przez ekspertów Soluma BHP regularnie dowiadujemy się, że słuchacze – często doświadczeni pracownicy i pracodawcy – po raz pierwszy zetknęli się z jakimś zagadnieniem i nie wiedzieli, że może mieć ono ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo.

Trudno zatem oczekiwać, by pracodawca skakał z radości na wieść o zbliżającym się szkoleniu BHP, skoro w przeszłości trafiał wyłącznie na niekompetentnych instruktorów i obserwował, jak jego pracownicy umierają z nudów.  

Skąpstwo

To również bardzo częsta przyczyna bagatelizowania czy wręcz podważania zasadności organizowania szkoleń z zakresu BHP. Wielu przedsiębiorców twierdzi, że jest to niepotrzebny koszt i kolejna forma podatku, co jest oczywiście nieprawdą. Szkolenie BHP, które zostało przeprowadzone przez eksperta i pasjonata, to jedna z najlepszych inwestycji w biznes.

Pracownicy świadomi tego, jakie zagrożenia czekają na nich w miejscu pracy i potrafiący im przeciwdziałać, mogą w 100% skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. Są mniej narażeni na wypadki, które zawsze ściągają na pracodawcę poważne problemy.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry