BHP? A po co to komu? Skąd takie podejście u pracodawców?

Data wpisu: 21.03.2019

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie są żadne „głupoty” czy bezsensowne przepisy, które nie przystają do współczesnych realiów. To zbiór kluczowych zasad, których znajomość i stosowanie – pisząc prosto z mostu – może uchronić pracownika przed kalectwem czy nawet śmiercią. Do części pracodawców to niestety nie trafia, przez co obowiązkowe szkolenia BHP traktują jak zło konieczne, a o szkoleniach dodatkowych nawet nie chcą słyszeć. Skąd się bierze takie podejście? Oto kilka najczęstszych przyczyn.

Brak świadomości

Jeśli pracodawca nie rozumie, po co właściwie organizuje się szkolenia BHP i dlaczego jego pracownicy muszą w nich brać udział, to trudno od niego wymagać, by doceniał wiedzę przekazywaną przez instruktorów. Poza tym wciąż zdecydowana większość pracodawców nie miała – szczęśliwie – do czynienia z wypadkiem przy pracy.

Zupełnie inne podejście mają przedsiębiorcy, którzy kiedykolwiek brali udział w pracach zespołu powypadkowego i na własne oczy widzieli, jakie skutki przynosi bagatelizowanie zasad BHP. 

Złe doświadczenia

Zdarza się oczywiście, że przedsiębiorcy w przeszłości trafiali na instruktorów, których celem było jedynie „odbębnienie” szkolenia i odebranie zapłaty. W każdej branży są pasjonaci i zwykli wyrobnicy. Nie można jednak wszystkich wrzucać do jednego worka.

Instruktor, który potrafi przekazać wiedzę z zakresu BHP w sposób ciekawy, rzetelny i kompleksowy, całkowicie zmienia podejście przedsiębiorcy i pracowników do przepisów. Na szkoleniach prowadzonych przez ekspertów Soluma BHP regularnie dowiadujemy się, że słuchacze – często doświadczeni pracownicy i pracodawcy – po raz pierwszy zetknęli się z jakimś zagadnieniem i nie wiedzieli, że może mieć ono ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo.

Trudno zatem oczekiwać, by pracodawca skakał z radości na wieść o zbliżającym się szkoleniu BHP, skoro w przeszłości trafiał wyłącznie na niekompetentnych instruktorów i obserwował, jak jego pracownicy umierają z nudów.  

Skąpstwo

To również bardzo częsta przyczyna bagatelizowania czy wręcz podważania zasadności organizowania szkoleń z zakresu BHP. Wielu przedsiębiorców twierdzi, że jest to niepotrzebny koszt i kolejna forma podatku, co jest oczywiście nieprawdą. Szkolenie BHP, które zostało przeprowadzone przez eksperta i pasjonata, to jedna z najlepszych inwestycji w biznes.

Pracownicy świadomi tego, jakie zagrożenia czekają na nich w miejscu pracy i potrafiący im przeciwdziałać, mogą w 100% skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. Są mniej narażeni na wypadki, które zawsze ściągają na pracodawcę poważne problemy.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy