Data wpisu: 28.03.2017

Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie musi przejść szkolenie BHP?

Tytułowy problem jest często podnoszony przez właścicieli firm, którzy słusznie wskazują, że obowiązujące przepisy nie są zbyt precyzyjne i rodzą poważne wątpliwości. W polskim prawie nie znajdziemy bowiem żadnej informacji na temat przymusu skierowania na szkolenie BHP pracownika zatrudnionego na podstawie umowy zlecenie. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może całkowicie to zbagatelizować.

Jakie obowiązki ma pracodawca?

Zgodnie z artykułem 304 Kodeksu pracy bez względy na formę prawną zatrudnienia pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi taką organizację pracy, która stwarza bezpieczne i higieniczne warunki do pełnienia przez niego obowiązków służbowych na danym stanowisku. Nie ma tutaj słowa na temat obowiązkowych szkoleń.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ten sam artykuł wskazuje, iż osoby fizyczne zatrudnione na stanowisku w innej formie niż stosunek pracy (czyli właśnie np. umowa cywilnoprawna) lub samozatrudnione mają obowiązek odbycia szkolenia BHP i poddania się badaniom lekarskim w takim zakresie, jaki wskazuje pracodawca.

Tę zawiłość można wytłumaczyć w prosty sposób: każdy pracownik musi przejść szkolenie i badania lekarskie bez względu na formę zatrudnienia, ale nie zawsze obowiązek skierowania pracownika na badania i szkolenie ciąży na pracodawcy. Przepisy tego w żaden sposób nie rozstrzygają.

Pamiętaj

Jeśli stanowisko pracy jest szczególnie niebezpieczne i rodzi ryzyko wypadku, pracodawca ma prawo żądać od osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie poddania się badaniu lekarskiemu i szkoleniu BHP.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z faktem zatrudnienia na umowę zlecenie osoby bez ważnych badań lekarskich i odbytego szkolenia BHP, warto rozwiązać tę kwestię już na poziomie samej umowy. Przedsiębiorca powinien zobowiązać w niej zleceniobiorcę do odbycia szkolenia i przejścia badań w zakresie wymaganym na danym stanowisku pracy.

Pamiętaj

Oczywiście kwestia odpłatności także powinna zostać uregulowana – należy wyraźnie zaznaczyć, kto pokrywa koszt badań i szkolenia.

Koniecznie trzeba także pamiętać, że w przypadku regularnego przedłużania umowy zlecenie, przedsiębiorca bierze na siebie koszt wysłania zleceniobiorcy na szkolenia okresowe, których częstotliwość jest uzależniona od konkretnego stanowiska.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry