Data wpisu: 21.03.2017

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu BHP? 5 najważniejszych korzyści

Przepisy dotyczące BHP są zmorą wielu polskich pracodawców. Firmy narzekają na ich rozbudowanie oraz na to, że nie zawsze przystają one do biznesowych realiów. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania procedur, które przecież zostały stworzone po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że wcale nie są skazani na samodzielne zapoznawanie się z przepisami. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu BHP. Poznaj 5 najważniejszych korzyści płynących z takiej usługi.

  1. Święty spokój – zewnętrzna firma BHP bierze pieniądze za to, że jej klient nie musi się martwić o spełnianie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Pilnuje tego wynajęty inspektor, który wychwyci różne uchybienia i podpowie, jak je szybko i tanio usunąć. To nieoceniona pomoc.
  2. Niski koszt – biorąc pod uwagę kary, na jakie naraża się przedsiębiorca nierespektujący przepisów BHP, skorzystanie ze specjalistycznego outsourcingu jest bardzo mądrym ekonomicznie posunięciem. W dodatku koszt obsługi ze strony firmy zewnętrznej można bez problemu zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu i tym samym odliczyć od podatku.
  3. Bezcenne doradztwo – pomoc zewnętrznego specjalisty do spraw BHP jest szczególnie cenna w sytuacji, gdy np. zostaje zapowiedziana kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy. Wówczas przedsiębiorca może zwrócić się do firmy outsourcingowej z prośbą o profesjonalne prześwietlenie obowiązujących w firmie procedur i „wyłapanie” ewentualnych niedociągnięć. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie konsekwencji finansowych.
  4. Usługi all in one – profesjonalne firmy świadczące usługę outsourcingu BHP mają w swojej ofercie komplet rozwiązań niezbędnych biznesowi. Mogą przeprowadzać szkolenia pracowników, układać regulaminy, dokonywać okresowych inspekcji, reagować w razie nagłych zdarzeń (np. wypadków) oraz pełnić rolę służby BHP, której utworzenie jest obowiązkowe w większości firm. To duży luksus dla przedsiębiorcy otrzymującego jedną fakturę od sprawdzonej już firmy.
  5. Brak konieczności ponoszenia stałych kosztów – firma korzystająca z usług zewnętrznego specjalisty ds. BHP nie ma już obowiązku zatrudniania na etacie pracownika, który zająłby się kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy, co oznacza ogromne oszczędności. Nawet jeśli procedurami chciałby się zająć sam właściciel, musiałby zaopatrzyć się w literaturę i oprogramowanie oraz spędzić wiele godzin w Internecie, co jest nużące i niepotrzebnie zabiera czas.

Podsumowując: skorzystanie z outsourcingu BHP jest rozsądnym posunięciem, zarówno z punktu widzenia korzyści biznesowych, jak i prawnych. To najwygodniejsze rozwiązanie, które każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry