Dlaczego warto korzystać z outsourcingu BHP? 5 najważniejszych korzyści

Data wpisu: 21.03.2017

Przepisy dotyczące BHP są zmorą wielu polskich pracodawców. Firmy narzekają na ich rozbudowanie oraz na to, że nie zawsze przystają one do biznesowych realiów. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania procedur, które przecież zostały stworzone po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort pracy. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że wcale nie są skazani na samodzielne zapoznawanie się z przepisami. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu BHP. Poznaj 5 najważniejszych korzyści płynących z takiej usługi.

  1. Święty spokój – zewnętrzna firma BHP bierze pieniądze za to, że jej klient nie musi się martwić o spełnianie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Pilnuje tego wynajęty inspektor, który wychwyci różne uchybienia i podpowie, jak je szybko i tanio usunąć. To nieoceniona pomoc.
  2. Niski koszt – biorąc pod uwagę kary, na jakie naraża się przedsiębiorca nierespektujący przepisów BHP, skorzystanie ze specjalistycznego outsourcingu jest bardzo mądrym ekonomicznie posunięciem. W dodatku koszt obsługi ze strony firmy zewnętrznej można bez problemu zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu i tym samym odliczyć od podatku.
  3. Bezcenne doradztwo – pomoc zewnętrznego specjalisty do spraw BHP jest szczególnie cenna w sytuacji, gdy np. zostaje zapowiedziana kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy. Wówczas przedsiębiorca może zwrócić się do firmy outsourcingowej z prośbą o profesjonalne prześwietlenie obowiązujących w firmie procedur i „wyłapanie” ewentualnych niedociągnięć. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie konsekwencji finansowych.
  4. Usługi all in one – profesjonalne firmy świadczące usługę outsourcingu BHP mają w swojej ofercie komplet rozwiązań niezbędnych biznesowi. Mogą przeprowadzać szkolenia pracowników, układać regulaminy, dokonywać okresowych inspekcji, reagować w razie nagłych zdarzeń (np. wypadków) oraz pełnić rolę służby BHP, której utworzenie jest obowiązkowe w większości firm. To duży luksus dla przedsiębiorcy otrzymującego jedną fakturę od sprawdzonej już firmy.
  5. Brak konieczności ponoszenia stałych kosztów – firma korzystająca z usług zewnętrznego specjalisty ds. BHP nie ma już obowiązku zatrudniania na etacie pracownika, który zająłby się kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy, co oznacza ogromne oszczędności. Nawet jeśli procedurami chciałby się zająć sam właściciel, musiałby zaopatrzyć się w literaturę i oprogramowanie oraz spędzić wiele godzin w Internecie, co jest nużące i niepotrzebnie zabiera czas.

Podsumowując: skorzystanie z outsourcingu BHP jest rozsądnym posunięciem, zarówno z punktu widzenia korzyści biznesowych, jak i prawnych. To najwygodniejsze rozwiązanie, które każdy przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy