Data wpisu: 17.02.2023

Podstawowe środki bezpieczeństwa w zakładzie pracy

Zakład pracy to miejsce, w którym – pisząc kolokwialnie – roi się od czynników ryzyka. I nie chodzi tutaj wyłącznie o zakłady produkcyjne, ale również przestrzenie biurowe czy magazynowe. Dlatego przepisy BHP nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom bezpośredniego dostępu do podstawowych środków bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Apteczki pierwszej pomocy

Zacznijmy od absolutnie podstawowego wyposażenia, które musi się znaleźć na terenie każdego zakładu pracy. Liczbę apteczek pierwszej pomocy dopasowujemy do liczby pracowników. Apteczka oczywiście musi być odpowiednio wyposażona i zawierać: plastry różnej wielkości, bandaże elastyczne, opatrunki indywidualne, rękawiczki jednorazowe, nożyczki, koc ratunkowy i środek do odkażania ran.

Wybór i wyposażenie apteczki warto skonsultować z doświadczonym specjalistą z zakresu BHP, który uwzględni specyfikę zakładu pracy i czynniki ryzyka występujące na poszczególnych stanowiskach.

Ręczny sprzęt przeciwpożarowy

Na terenie zakładu pracy oczywiście nie może zabraknąć urządzeń służących gaszeniu pożarów i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się ognia. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim ręczny sprzęt przeciwpożarowy, na który składają się gaśnice.

Rodzaj gaśnicy zawsze dopasowujemy do konkretnego zakładu, sprawdzając, czy zagrożenie pożarowe pochodzi ze strony np. urządzeń elektronicznych, środków chemicznych czy innych materiałów składowanych na terenie przedsiębiorstwa. Tutaj znów nieodzowna może być konsultacja ze specjalistą z zakresu BHP.

Środki ochrony indywidualnej

Wybór środków ochrony indywidualnej jest oczywiście uzależniony od tego, jakie czynniki ryzyka występują na danym stanowisku pracy. Do kategorii takich środków zaliczamy m.in. kaski ochronne, okulary ochronne, nauszniki, rękawice, obuwie robocze, kamizelki odblaskowe, maski przeciwpyłowe, maski filtrujące i wiele innych.

Jeśli nie wiesz, jakie środki ochrony indywidualnej musisz zapewnić swoim pracownikom, to także warto skonsultować się z ekspertem i skorzystać z fachowego doradztwa BHP.

Środki dezynfekujące

W momencie ogłoszenia pandemii COVID-19 środki dezynfekujące stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu zakładów pracy i tak zostało do dziś, co jest akurat pozytywnym efektem tego ogólnoświatowego dramatu. Środki dezynfekujące zwiększają ochronę przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, co także stanowi element poprawy bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry