Praca biurowa: jaki metraż trzeba zapewnić pracownikowi?

Data wpisu: 20.07.2020

W Polsce mamy ponad pół miliona urzędników i co najmniej kilka milionów osób, które każdego dnia wykonują swoje obowiązki zawodowe w pomieszczeniach biurowych – zwykle spędzając 8 godzin przed monitorem komputera. Choć powszechnie uważa się, że jest to praca wygodna, lekka i przyjemna, to nie zgodzi się z tym nikt, kto ją wykonuje. Praca biurowa potrafi być niezwykle męcząca i obciążająca dla organizmu, dlatego pracodawca nie może lekceważyć obowiązujących przepisów BHP – w tym tych dotyczących minimalnego metrażu przypadającego na pracownika. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Jaką powierzchnię musi mieć do dyspozycji pracownik biurowy?

To dokładnie reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 roku. W oparciu o ten dokument możemy uznać, że biuro jest pomieszczeniem stałej pracy, jeśli pracownik przebywa w nim nieprzerwanie przez więcej niż 4 godzin na dobę. Można w ciemno założyć, że zapis ten dotyczy zdecydowanej większości pracowników administracji i biurowych.

W rozporządzeniu czytamy także, że powierzchnia, jaką pracodawca musi udostępnić pracownikowi biurowemu, powinna zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania w pomieszczeniu.

Trochę to wszystko zagmatwane, dlatego przejdźmy do konkretów. W przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu biurowym pracuje więcej niż jedna osoba, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie każdemu z pracowników co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi. Czyli: jeśli pokój biurowy ma na przykład 20 m2, z czego 10 m2 zajmują sprzęty i meble, to w takim pomieszczeniu jednocześnie może pracować maksymalnie pięcioro osób – choć i tak byłby to już duży ścisk.

Wystarczająca powierzchnia to nie wszystko

Pracodawca musi sobie zdawać sprawę z tego, że wykonywanie obowiązków zawodowych przez wiele godzin dziennie w jednym pomieszczeniu jest uciążliwe dla jego pracowników. Dlatego jego obowiązkiem jest zapewnienie im możliwie jak najbardziej komfortowych warunków pracy – również wykraczających poza te określone we wspomnianym rozporządzeniu.

Dobrą praktyką, popieraną przez inspektorów BHP, jest zainwestowanie w klimatyzację z indywidualnym sterowaniem temperaturą. Konieczna jest wydajna wentylacja oraz w miarę możliwości dostęp do naturalnego światła. W pomieszczeniach biurowych dużo lepiej niż panele czy terakota sprawdzają się wykładziny, które mają właściwości wyciszające.

Nie zapominamy również o tym, aby pomieszczenie zostało prawidłowo zaplanowane pod kątem rozstawienia mebli i urządzeń, z których korzystają pracownicy. Układ musi umożliwiać swobodne poruszanie się po pokoju biurowym oraz w razie potrzeby – sprawną ewakuację.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.