Data wpisu: 20.07.2020

Praca biurowa: jaki metraż trzeba zapewnić pracownikowi?

W Polsce mamy ponad pół miliona urzędników i co najmniej kilka milionów osób, które każdego dnia wykonują swoje obowiązki zawodowe w pomieszczeniach biurowych – zwykle spędzając 8 godzin przed monitorem komputera. Choć powszechnie uważa się, że jest to praca wygodna, lekka i przyjemna, to nie zgodzi się z tym nikt, kto ją wykonuje. Praca biurowa potrafi być niezwykle męcząca i obciążająca dla organizmu, dlatego pracodawca nie może lekceważyć obowiązujących przepisów BHP – w tym tych dotyczących minimalnego metrażu przypadającego na pracownika. Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Jaką powierzchnię musi mieć do dyspozycji pracownik biurowy?

To dokładnie reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 roku. W oparciu o ten dokument możemy uznać, że biuro jest pomieszczeniem stałej pracy, jeśli pracownik przebywa w nim nieprzerwanie przez więcej niż 4 godzin na dobę. Można w ciemno założyć, że zapis ten dotyczy zdecydowanej większości pracowników administracji i biurowych.

W rozporządzeniu czytamy także, że powierzchnia, jaką pracodawca musi udostępnić pracownikowi biurowemu, powinna zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania w pomieszczeniu.

Trochę to wszystko zagmatwane, dlatego przejdźmy do konkretów. W przypadku, gdy w jednym pomieszczeniu biurowym pracuje więcej niż jedna osoba, to obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie każdemu z pracowników co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi. Czyli: jeśli pokój biurowy ma na przykład 20 m2, z czego 10 m2 zajmują sprzęty i meble, to w takim pomieszczeniu jednocześnie może pracować maksymalnie pięcioro osób – choć i tak byłby to już duży ścisk.

Wystarczająca powierzchnia to nie wszystko

Pracodawca musi sobie zdawać sprawę z tego, że wykonywanie obowiązków zawodowych przez wiele godzin dziennie w jednym pomieszczeniu jest uciążliwe dla jego pracowników. Dlatego jego obowiązkiem jest zapewnienie im możliwie jak najbardziej komfortowych warunków pracy – również wykraczających poza te określone we wspomnianym rozporządzeniu.

Dobrą praktyką, popieraną przez inspektorów BHP, jest zainwestowanie w klimatyzację z indywidualnym sterowaniem temperaturą. Konieczna jest wydajna wentylacja oraz w miarę możliwości dostęp do naturalnego światła. W pomieszczeniach biurowych dużo lepiej niż panele czy terakota sprawdzają się wykładziny, które mają właściwości wyciszające.

Nie zapominamy również o tym, aby pomieszczenie zostało prawidłowo zaplanowane pod kątem rozstawienia mebli i urządzeń, z których korzystają pracownicy. Układ musi umożliwiać swobodne poruszanie się po pokoju biurowym oraz w razie potrzeby – sprawną ewakuację.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry