Data wpisu: 08.03.2017

Praca na mrozie – jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy?

Jest wiele branż, w których prowadzi się roboty na zewnątrz nawet w sezonie zimowym. Można wymienić chociażby budowlankę czy drogownictwo. Pracownikom pracującym na mrozie przysługuje szereg przywilejów, a na pracodawcy spoczywa kilka istotnych obowiązków. Jakich? Przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Co na ten temat mówią przepisy?

W Polsce obowiązuje rozporządzenie, które jasno określa, jakie warunki pracy musi zapewnić podwładnym pracodawca. Minimalna temperatura zależy od charakteru wykonywanej pracy, jednak nie może być ona niższa niż 14 stopni Celsjusza. Jedyny wyjątek stanowią miejsca pracy, w których ze względów technologicznych wymagane jest utrzymywanie niższej temperatury – przykład stanowią chłodnie.

Pamiętaj

W pomieszczeniach biurowych minimalna temperatura musi wynosić 18 stopni Celsjusza.

Co z pracą na mrozie?

Jeśli charakter pracy wymaga, aby pracownicy przebywali na mrozie lub w niskich temperaturach, pracodawca ma obowiązek zapewnić im pomieszczenie do ogrzania się, schronienia przed opadami atmosferycznymi oraz zmiany ubrania. Zgodnie z przepisami w takim pomieszczeniu musi panować minimalna temperatura wynosząca 16 stopni Celsjusza.

Pamiętaj

Pomieszczenie musi mieć powierzchnię przynajmniej 8 m2, a na jednego pracownika musi przypadać minimum 0,1 m2 powierzchni.

Jeśli z jakichś powodów zapewnienie pomieszczenia nie jest możliwe, pracodawca musi dostarczyć pracownikom źródło ciepła – może to być np. popularny koksownik lub parasol grzewczy.

Warto wiedzieć, że jeśli pracodawca nie spełni powyższych warunków, pracownicy mają prawo przerwać wykonywanie pracy po uprzednim powiadomieniu o tym swojego przełożonego. Nie mogą im za to grozić żadne konsekwencje dyscyplinarne.

Obowiązki dotyczące posiłków i napojów

Pracownicy wykonujący pracę na zewnątrz w systemie ciągłym mają prawo do posiłków regeneracyjnych i napoi. Ich rodzaj oraz temperatura musi zostać dostosowana do charakteru pracy. Jeśli temperatura na stanowisku spada poniżej 10 stopni, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom gorących napojów – np. herbaty.

Pracodawca nie może bagatelizować powyższych przepisów, ponieważ wiązałoby się to z konsekwencjami prawnymi. Pracownicy mogliby zgłosić przypadek łamania ich praw do Okręgowej Inspekcji Pracy, która po wszczęciu kontroli nałożyłaby na pracodawcę grzywnę. Na marginesie pozostaje także konieczność zapewnienia pracownikom odpowiedniego komfortu pracy, co przekłada się na ich wydajność i bezpieczeństwo.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry