Pracownica spodziewająca się dziecka jest szczególnie chroniona przepisami Kodeksu pracy, które każdy pracodawca ma obowiązek znać. Kobietom w ciąży przysługują konkretne przywileje, za których złamanie grożą poważne konsekwencje. Poznaj 6 najważniejszych przepisów BHP dotyczących ciężarnej pracownicy.
- Kobieta w ciąży nie może wykonywać prac trudnych, niebezpiecznych i w jakikolwiek sposób zagrażających jej życiu i zdrowiu – przykładem może być praca w pozycji stojącej trwająca powyżej 3 godzin, praca w zimnym, gorącym lub zmiennym mikroklimacie, praca w hałasie i w drganiach, praca w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych czy promieniowania (kobieta nie może pracować przed ekranem komputera dłużej niż 4 godziny), a także praca w warunkach niebezpiecznych (np. gaszenie pożarów).
- Kobieta w ciąży ma prawo do zmiany stanowiska pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia – jeśli lekarz zaleci zmianę charakteru pracy na lżejszą, a kobieta wystąpi z takim wnioskiem, pracodawca ma obowiązek przenieść ją na inne stanowisko bez potrącania pensji. Jeśli przeniesienie z różnych powodów nie jest możliwe, kobieta musi zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wszystkich praw pracowniczych.
- Zakaz pracy w nadgodzinach – pracodawcy nie wolno zlecać pracownicy w ciąży wykonywania obowiązków ponad normalny wymiar pracy. Dodatkowo kobieta ma prawo opuszczenia stanowiska pracy w celu wykonania badań związanych z ciążą, jeśli ich przeprowadzenie w innych godzinach jest niemożliwe.
- Kobieta w ciąży nie może być delegowana poza swoje normalne miejsce pracy – pracodawca nie może więc wysłać pracownicy w ciąży w delegację. Wyjątek stanowi sytuacja, w której kobieta wyraziła na to zgodę.
- Obowiązek zapewnienia miejsca do odpoczynku – jeśli w zakładzie pracy jest zatrudnionych więcej niż 20 kobiet na jednej zmianie, to pracodawca musi stworzyć osobne pomieszczenie do wypoczynku o powierzchni minimum 8 metrów kwadratowych, w którym kobieta w ciąży może przyjąć pozycję leżącą.
- Kobiecie karmiącej piersią przysługują dodatkowe przerwy w pracy – każda karmiąca pracownica może skorzystać z dwóch półgodzinnych przerw w ciągu dnia, które nie pomniejszają jej wymiaru pracy. Czas ten wydłuża się do 45 minut, jeśli kobieta karmi co najmniej dwoje dzieci. Co ważne obie przerwy mogą zostać zsumowane. Jeśli kobieta jest zatrudniona na mniej niż pół etatu, przerwa w ogóle jej nie przysługuje. Jeśli pracuje 6 godzin, ma prawo do tylko jednej przerwy na karmienie.
Jak widać ciężarna pracownica ma rozległe prawa, które każdy pracodawca ma obowiązek respektować pod rygorem nałożenia na niego kary przez Państwową Inspekcję Pracy.
Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP