Data wpisu: 14.03.2017

Refundacja zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika. Poznaj najważniejsze zasady

Pracodawca osiąga szereg korzyści z tytułu pracy swoich podwładnych, ale ma wobec nich także konkretne obowiązki. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania pracy na wskazanym stanowisku oraz zorganizowanie środków ochrony przed szkodliwymi czynnikami. W tej definicji mieści się także refundacja zakupu okularów korekcyjnych. Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości, czy pracownik słusznie domaga się refundacji. Wszystko dokładnie precyzują przepisy.

Komu należy się refundacja zakupu okularów korekcyjnych?

Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korekcyjnych, o ile ten wykonuje swoją pracę z wykorzystaniem monitora ekranowego przez co najmniej połowę dziennego wymiaru pracy, czyli 4 godziny.

Przykład:

Jan Kowalski jest magazynierem, ale także zajmuje się ewidencją stanów magazynowych. 4 godziny dziennie poświęca na pracę fizyczną, kolejne 4 na obsługę komputerowego programu magazynowego. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapewnić mu okulary korekcyjne.

Oczywiście musi istnieć wskazanie do korzystania przez pracownika z okularów korekcyjnych – nie może to być wyłącznie deklaracja pracownika, że gorzej widzi. Niezbędne jest badanie okulistyczne poświadczające, że pracownik musi pracować przy komputerze w okularach korekcyjnych. Na tej podstawie podwładny może domagać się refundacji zakupu okularów, a pracodawca nie może mu tego odmówić.

Ważne!

Istnieją pewne wyjątki. Powyższy przepis nie ma zastosowania np. wobec kierowców, którzy posiadają ekran w kabinie pojazdu (chociażby nawigację) czy osób korzystających z ekranów nieprzeznaczonych do ich stanowiska pracy.

Jak wysoka jest refundacja?

Pracodawca może to określić w wewnętrznym regulaminie. Prawo bowiem w żaden sposób nie podaje górnej czy dolnej granicy kosztu okularów korekcyjnych. Z reguły jednak pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary w wariancie podstawowym. Jeśli więc optyk wycenił wykonanie najtańszych okularów na 200 złotych, ale pracownik zdecydował się na droższe oprawy i koszt wzrósł do 1000 złotych, pracodawca zrefunduje jedynie tę niższą kwotę.

Ważne!

Pracodawca ma obowiązek refundacji zakupu wyłącznie okularów niezbędnych na stanowisku pracy. Jeśli pracownik korzysta z innych okularów do pracy przy komputerze i innych do czytania, to nie może się domagać zakupu dwóch par.

Jak często należy refundować zakup okularów?

Prawo tego w żaden sposób nie określa, dlatego w zakładach pracy ustala się wewnętrzne przepisy i najczęściej pracodawcy gwarantują pracownikom zwrot środków co 2 lub 3 lata. To optymalny czas, przez który okulary powinny służyć w dobrym stanie.

Jeśli jednak w tym okresie pracownikowi pogorszy się wzrok i otrzyma zaświadczenie okulistyczne, pracodawca będzie zobligowany do zrefundowania zakupu nowych, mocniejszych okularów.

Krytykowany przez wielu pracodawców obowiązek jest racjonalnie uzasadniony. Pracownik, który gorzej widzi i nie korzysta z okularów korekcyjnych na stanowisku pracy, może popełniać więcej błędów, co naraża przedsiębiorstwo na straty. W tym kontekście koszt zakupu okularów nie wydaje się już tak wysoki.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry