Data wpisu: 31.01.2017

Rodzaje szkoleń BHP – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Większość przedsiębiorców wie, że ich obowiązkiem jest skierowanie pracowników na badania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenia należy przeprowadzać nie tylko przed podjęciem zatrudnienia, ale także w jego trakcie. W Polsce obowiązują bowiem dwa rodzaje szkoleń BHP. Jakie? Przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Szkolenie wstępne

Takie szkolenie musi przejść nowozatrudniony pracownik, jeszcze zanim zostanie dopuszczony do pracy. Szkolenie wstępne składa się z dwóch elementów:

  • Instruktażu ogólnego – chodzi o to, aby przekazać pracownikowi niezbędną, ogólną wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie pracy, układach zbiorowych czy w regulaminach pracowniczych. Dodatkowo przekazywane są informacje na temat zasad BHP, jakie obowiązują w konkretnym zakładzie pracy. Pracownik poznaje również zasady udzielania pierwszej pomocy.
  • Instruktażu stanowiskowego – jest bardziej szczegółowy, ponieważ przekazuje pracownikowi wiedzę z zakresu czynników środowiskowych występujących na stanowisku pracy, jakie nowozatrudniony ma zająć. Pracownik poznaje więc zasady bezpiecznego wykonywania pracy na wskazanym przez pracodawcę stanowisku.

Zgodnie z przepisami szkolenie wstępne musi trwać co najmniej:

  • 3 godziny lekcyjne na instruktaż ogólny
  • 3 godziny lekcyjne na instruktaż stanowiskowy dla pracowników administracyjno-biurowych lub 8 godzin lekcyjnych dla pozostałych pracowników

Pamiętaj!

Szkolenie wstępne jest ważne przez rok. W ciągu tych 12 miesięcy pracownik musi zostać skierowany na szkolenie okresowe.

Szkolenie okresowe

Szkolenia okresowe przeprowadza się po to, aby odświeżyć wiedzę pracowników z zakresu zasad BHP. Odbywają się one z różną częstotliwością, zależną od charakteru wykonywanej pracy. I tak:

  • Pracodawca oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska – szkolenie okresowe raz na 5 lat,
  • Robotnicy – szkolenie okresowe raz na 3 lata lub raz w roku, jeśli pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne (np. praca na wysokości),
  • Pracownicy inżynieryjno-techniczni (np. projektanci) – szkolenie okresowe raz na 5 lat,
  • Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy – szkolenie okresowe raz na 5 lat,
  • Pracownicy administracyjno-biurowi – szkolenie okresowe raz na 6 lat lub częściej, jeśli np. pracownicy jednocześnie wykonują inne prace lub są powołani do pełnienia funkcji w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Częstotliwość przeprowadzania szkoleń nie jest więc zbyt uciążliwa, dlatego każdy pracodawca musi pilnować, czy jego pracownicy mają ważne szkolenia. W przeciwnym razie naraża się na konsekwencje finansowe i bierze na siebie ogromne ryzyko.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry