Rodzaje szkoleń BHP – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Data wpisu: 31.01.2017

Większość przedsiębiorców wie, że ich obowiązkiem jest skierowanie pracowników na badania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie szkolenia należy przeprowadzać nie tylko przed podjęciem zatrudnienia, ale także w jego trakcie. W Polsce obowiązują bowiem dwa rodzaje szkoleń BHP. Jakie? Przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Szkolenie wstępne

Takie szkolenie musi przejść nowozatrudniony pracownik, jeszcze zanim zostanie dopuszczony do pracy. Szkolenie wstępne składa się z dwóch elementów:

  • Instruktażu ogólnego – chodzi o to, aby przekazać pracownikowi niezbędną, ogólną wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie pracy, układach zbiorowych czy w regulaminach pracowniczych. Dodatkowo przekazywane są informacje na temat zasad BHP, jakie obowiązują w konkretnym zakładzie pracy. Pracownik poznaje również zasady udzielania pierwszej pomocy.
  • Instruktażu stanowiskowego – jest bardziej szczegółowy, ponieważ przekazuje pracownikowi wiedzę z zakresu czynników środowiskowych występujących na stanowisku pracy, jakie nowozatrudniony ma zająć. Pracownik poznaje więc zasady bezpiecznego wykonywania pracy na wskazanym przez pracodawcę stanowisku.

Zgodnie z przepisami szkolenie wstępne musi trwać co najmniej:

  • 3 godziny lekcyjne na instruktaż ogólny
  • 3 godziny lekcyjne na instruktaż stanowiskowy dla pracowników administracyjno-biurowych lub 8 godzin lekcyjnych dla pozostałych pracowników

Pamiętaj!

Szkolenie wstępne jest ważne przez rok. W ciągu tych 12 miesięcy pracownik musi zostać skierowany na szkolenie okresowe.

Szkolenie okresowe

Szkolenia okresowe przeprowadza się po to, aby odświeżyć wiedzę pracowników z zakresu zasad BHP. Odbywają się one z różną częstotliwością, zależną od charakteru wykonywanej pracy. I tak:

  • Pracodawca oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska – szkolenie okresowe raz na 5 lat,
  • Robotnicy – szkolenie okresowe raz na 3 lata lub raz w roku, jeśli pracownicy wykonują prace szczególnie niebezpieczne (np. praca na wysokości),
  • Pracownicy inżynieryjno-techniczni (np. projektanci) – szkolenie okresowe raz na 5 lat,
  • Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy – szkolenie okresowe raz na 5 lat,
  • Pracownicy administracyjno-biurowi – szkolenie okresowe raz na 6 lat lub częściej, jeśli np. pracownicy jednocześnie wykonują inne prace lub są powołani do pełnienia funkcji w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Częstotliwość przeprowadzania szkoleń nie jest więc zbyt uciążliwa, dlatego każdy pracodawca musi pilnować, czy jego pracownicy mają ważne szkolenia. W przeciwnym razie naraża się na konsekwencje finansowe i bierze na siebie ogromne ryzyko.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.