Szkolenia BHP online – zalety i wady

Data wpisu: 10.01.2017

W dobie powszechnego dostępu do Internetu coraz większą popularnością cieszy się tzw. e-learning. W sieci można się już uczyć nie tylko języków obcych, ale także... przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP online dla wielu pracodawców stały się wygodnym rozwiązaniem „problemu” obowiązkowych szkoleń dla pracowników, przede wszystkim biurowych. E-learning w branży BHP ma jednak nie tylko zalety, ale także wady. Wymieniamy najważniejsze.

Zalety szkoleń BHP online

Największą zaletą szkoleń online jest wygoda dla pracodawcy i samych pracowników. Całą procedurę można przeprowadzić w firmie, bez odchodzenia od biurka. To oszczędza mnóstwo czasu. Nie bez znaczenia są również niższe koszty. Właśnie dlatego szkolenia w Internecie stanowią dziś główny nurt w BHP, przynajmniej jeśli chodzi o pracowników biurowych.

Największe zalety szkoleń online:

  • Szkolenie nie dezorganizuje pracy firmy
  • Duża dostępność materiałów audiowizualnych, które ułatwiają naukę
  • Mniejszy stres związany z przystąpieniem do testu
  • Niższy koszt
  • Szkolenia w Internecie są ciekawsze dla pracowników
  • Szkolenie można przeprowadzić w dowolnym momencie, co pozwala pracodawcy dobrze zaplanować harmonogram pracy firmy

Wady szkoleń BHP online

Eksperci z zakresu BHP od lat podważają skuteczność szkoleń przeprowadzanych w Internecie. Faktem jest bowiem, że pracownik, który ma samodzielnie poznać przepisy, często robi to „po łebkach” i wyłącznie w takim zakresie, który pozwala mu zaliczyć test. Normą są sytuacje, gdy pracownicy w ogóle nie zapoznają się z materiałami szkoleniowymi, a następnie podchodzą do testu licząc na łut szczęścia – sprzyja temu konwencja testu wyboru oraz fakt, że można podjąć kilka prób. Nie ma więc żadnych konsekwencji.

Warto również wspomnieć o ważnej kwestii: szkolenie BHP ma przekazać pracownikowi konkretną wiedzę, która kiedyś może mu uratować życie czy zdrowie. Suche animacje i wyciągi z przepisów nigdy nie zastąpią rozmowy z instruktorem, który może wyjaśnić zawiłe zagadnienia, podać życiowe przykłady czy po prostu zainteresować słuchaczy ciekawym tematem.

Największe wady szkoleń online:

  • Brak kontroli nad tym, czy pracownik rzeczywiście się uczy
  • Test wyboru i kilka prób działa na pracowników demoralizująco
  • Pracownicy zwykle muszą poświęcić prywatny czas na naukę
  • Brak kontaktu z doświadczonym instruktorem wyklucza możliwość lepszego poznania zagadnień i wyjaśnienia trudnych kwestii

Każda firma musi samodzielnie ocenić, jaka forma szkolenia będzie lepsza dla jej pracowników. Warto przy tym wziąć pod uwagę nie tylko kwestie finansowe, ale też zwykłą odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi.

Autor wpisu: Nieznany użytkownik

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.