Data wpisu: 18.06.2020

Gdy pracodawca łamie przepisy BHP. Co może zrobić pracownik?

Bardzo często jest tak, że gdy rozmawiamy o obowiązujących w Polsce przepisach BHP, duży nacisk kładziemy na ich przestrzeganie przez pracowników. Wynika z to faktu, iż to właśnie oni są najbardziej narażeni na wypadki, kontuzje, nawet poważne urazy. Nie możemy natomiast zapominać, że obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa wyłącznie na pracodawcy. To on ponosi wszelką odpowiedzialność za zaniedbania w tym zakresie. Mimo to nadal zdarza się, że pracodawcy lekceważą sobie obowiązujące przepisy. Co może i powinien zrobić pracownik, który to widzi?

Rozmowa z bezpośrednim przełożonym

Jeśli w Twojej firmie obowiązuje wielopoziomowa struktura, to z pewnością masz nad sobą kogoś, kto bezpośrednio nadzoruje Twoją pracę – i niekoniecznie musi to być właściciel przedsiębiorstwa. Zwyczajowo jest więc tak, że pracownik z wszelkimi uwagami zgłasza się do przełożonego, np. brygadzisty, kierownika, szefa zmiany etc. Powiedz mu o swoich obiekcjach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku, pokaż wszelkie zaniedbania i zażądaj interwencji. Przełożony nie może tego zbagatelizować. W przeciwnym razie wykonaj następny krok.

Rozmowa ze służbą BHP

W małych firmach funkcję służby BHP najczęściej pełni sam właściciel. Jeśli tak jest w Twoim zakładzie, a przełożony zlekceważył Twoje uwagi, to nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się bezpośrednio do właściciela firmy. Przedstaw mu wszelkie uchybienia z zakresu BHP, jakich jesteś świadkiem i zażądaj ich natychmiastowego usunięcia. Nie zakładaj z góry, że to wywoła konflikt. Być może Twój pracodawca nie ma po prostu świadomości, że np. pracownicy korzystają z nieatestowanych czy już mocno zużytych środków ochrony osobistej. Twoje zgłoszenie może być dla niego wyrazem odpowiedzialności, a nie pieniactwa.

Odmowa pracy w niebezpiecznych warunkach

W skrajnej sytuacji, gdy żadne prośby i oficjalne wezwania nie przynoszą skutku, możesz odmówić wykonywania pracy na stanowisku, jeśli uważasz, że sprowadza to na Ciebie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Umożliwia Ci to Kodeks pracy.

Pamiętaj, że w takich przypadkach pracodawca nie ma prawa nałożyć na Ciebie kary porządkowej czy tym bardziej wypowiedzieć Ci umowy o pracę. Gdyby to zrobił, masz ogromne szanse wygrania sprawy przed sądem pracy. Nie zapomnij również o zgłoszeniu sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry