Bardzo często jest tak, że gdy rozmawiamy o obowiązujących w Polsce przepisach BHP, duży nacisk kładziemy na ich przestrzeganie przez pracowników. Wynika z to faktu, iż to właśnie oni są najbardziej narażeni na wypadki, kontuzje, nawet poważne urazy. Nie możemy natomiast zapominać, że obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa wyłącznie na pracodawcy. To on ponosi wszelką odpowiedzialność za zaniedbania w tym zakresie. Mimo to nadal zdarza się, że pracodawcy lekceważą sobie obowiązujące przepisy. Co może i powinien zrobić pracownik, który to widzi?
Jeśli w Twojej firmie obowiązuje wielopoziomowa struktura, to z pewnością masz nad sobą kogoś, kto bezpośrednio nadzoruje Twoją pracę – i niekoniecznie musi to być właściciel przedsiębiorstwa. Zwyczajowo jest więc tak, że pracownik z wszelkimi uwagami zgłasza się do przełożonego, np. brygadzisty, kierownika, szefa zmiany etc. Powiedz mu o swoich obiekcjach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku, pokaż wszelkie zaniedbania i zażądaj interwencji. Przełożony nie może tego zbagatelizować. W przeciwnym razie wykonaj następny krok.
W małych firmach funkcję służby BHP najczęściej pełni sam właściciel. Jeśli tak jest w Twoim zakładzie, a przełożony zlekceważył Twoje uwagi, to nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się bezpośrednio do właściciela firmy. Przedstaw mu wszelkie uchybienia z zakresu BHP, jakich jesteś świadkiem i zażądaj ich natychmiastowego usunięcia. Nie zakładaj z góry, że to wywoła konflikt. Być może Twój pracodawca nie ma po prostu świadomości, że np. pracownicy korzystają z nieatestowanych czy już mocno zużytych środków ochrony osobistej. Twoje zgłoszenie może być dla niego wyrazem odpowiedzialności, a nie pieniactwa.
W skrajnej sytuacji, gdy żadne prośby i oficjalne wezwania nie przynoszą skutku, możesz odmówić wykonywania pracy na stanowisku, jeśli uważasz, że sprowadza to na Ciebie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Umożliwia Ci to Kodeks pracy.
Pamiętaj, że w takich przypadkach pracodawca nie ma prawa nałożyć na Ciebie kary porządkowej czy tym bardziej wypowiedzieć Ci umowy o pracę. Gdyby to zrobił, masz ogromne szanse wygrania sprawy przed sądem pracy. Nie zapomnij również o zgłoszeniu sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.
Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.