Data wpisu: 18.09.2020

Osoba odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy w firmie. Co na ten temat mówią przepisy BHP?

W każdej firmie zatrudniającej pracowników powinno się wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w razie wypadku. Ta sama osoba – zgodnie z przepisami – odpowiada za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, że ciąży na nich obowiązek wyznaczenia takich osób. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Kto może udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w firmie?

Przepisy tego dokładnie nie regulują. Znajdziemy w nich natomiast informację, że taka osoba powinna mieć umiejętności niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Może je nabyć w trakcie szkolenia okresowego czy wstępnego z zakresu BHP. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca skierował taką osobę na szkolenie kierunkowe – będzie to wyraz jego odpowiedzialności za bezpieczeństwo tak pracowników, jak i np. klientów odwiedzających siedzibę firmy.

Ile osób należy wyznaczyć?

To zależy od oceny ryzyka, liczebności zakładu pracy, a także zaleceń lekarza, który sprawuje nadzór nad zdrowiem pracowników zatrudnionych w danej firmie. Liczba osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej musi być po prostu adekwatna do sytuacji. Jeśli w firmie pracuje na przykład czworo pracowników biurowych, to w zupełności wystarczające będzie wyznaczenie jednej osoby odpowiedzialnej za udzielanie pierwszej pomocy oraz zwalczanie pożarów i zorganizowanie ewakuacji pracowników.

Warto wiedzieć

W zakładach pracy zatrudniających wyłącznie osoby młodociane czy niepełnosprawne, obowiązek udzielania pierwszej pomocy zawsze spoczywa na pracodawcy.

Tryb powołania pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy

Przepisy w żaden sposób tego nie regulują, jednak warto tutaj pokusić się o choćby odrobinę formalności – głównie dla bezpieczeństwa pracodawcy. Jeśli ustnie wyznaczy on pracownika do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie zakładu pracy, a ten nie zgłosi sprzeciwu, to zaleca się skierowanie do pracownika oficjalnego pisma i dołączeniu go do akt osobowych.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry