Osoba odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy w firmie. Co na ten temat mówią przepisy BHP?

Data wpisu: 18.09.2020

W każdej firmie zatrudniającej pracowników powinno się wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej w razie wypadku. Ta sama osoba – zgodnie z przepisami – odpowiada za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, że ciąży na nich obowiązek wyznaczenia takich osób. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Kto może udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w firmie?

Przepisy tego dokładnie nie regulują. Znajdziemy w nich natomiast informację, że taka osoba powinna mieć umiejętności niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Może je nabyć w trakcie szkolenia okresowego czy wstępnego z zakresu BHP. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca skierował taką osobę na szkolenie kierunkowe – będzie to wyraz jego odpowiedzialności za bezpieczeństwo tak pracowników, jak i np. klientów odwiedzających siedzibę firmy.

Ile osób należy wyznaczyć?

To zależy od oceny ryzyka, liczebności zakładu pracy, a także zaleceń lekarza, który sprawuje nadzór nad zdrowiem pracowników zatrudnionych w danej firmie. Liczba osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej musi być po prostu adekwatna do sytuacji. Jeśli w firmie pracuje na przykład czworo pracowników biurowych, to w zupełności wystarczające będzie wyznaczenie jednej osoby odpowiedzialnej za udzielanie pierwszej pomocy oraz zwalczanie pożarów i zorganizowanie ewakuacji pracowników.

Warto wiedzieć

W zakładach pracy zatrudniających wyłącznie osoby młodociane czy niepełnosprawne, obowiązek udzielania pierwszej pomocy zawsze spoczywa na pracodawcy.

Tryb powołania pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy

Przepisy w żaden sposób tego nie regulują, jednak warto tutaj pokusić się o choćby odrobinę formalności – głównie dla bezpieczeństwa pracodawcy. Jeśli ustnie wyznaczy on pracownika do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie zakładu pracy, a ten nie zgłosi sprzeciwu, to zaleca się skierowanie do pracownika oficjalnego pisma i dołączeniu go do akt osobowych.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.