Data wpisu: 14.08.2020

Podstawowe procedury bezpieczeństwa na stanowiskach sprzątających

Praca osób odpowiedzialnych za sprzątanie obiektów jest niedoceniana, często wyszydzana, ale prawda jest taka, że nie moglibyśmy się bez niej obejść. Profesjonalne firmy sprzątające także oczywiście podlegają przepisom z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, musząc zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania trudnych i momentami nawet niebezpiecznych czynności. Jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują na stanowiskach sprzątających? Te najważniejsze wymieniamy w naszym artykule.

Okulary ochronne

Każdy pracownik na stanowisku sprzątającym musi zostać wyposażony w okulary ochronne, które zabezpieczają oczy przed kontaktem z potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami, takimi jak kurz, chemikalia, drobinki czy nawet woda pod wysokim ciśnieniem. Obowiązkiem pracownika jest natomiast każdorazowe założenie okularów przed rozpoczęciem pracy.

Rękawice ochronne

To drugi, zaraz obok okularów, najważniejszy element wyposażenia pracownika na stanowisku sprzątającym. Rękawice ochronne zabezpieczają dłonie przed kontaktem z substancjami chemicznymi, w tym chlorem, który jest powszechnie używany do czyszczenia i dezynfekowania powierzchni.

Ważne!

W sytuacji, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w otoczeniu urządzeń prądowych, należy go wyposażyć w rękawice elektroizolacyjne.

Sprawdzenie sprzętu

Należy uczulić pracownika, aby przed rozpoczęciem swojej zmiany każdorazowo sprawdził działanie wszystkich powierzonych mu sprzętów, w szczególności drabiny oraz urządzeń elektrycznych. Jeśli pracownik zauważy jakiekolwiek uszkodzenia lub nieprawidłowe działanie sprzętu, ma obowiązek to zgłosić przełożonemu i nie może przystąpić do pracy z wykorzystaniem wadliwych przyborów.

Inne środki ochrony osobistej

Stosujemy je w zależności od potrzeb oraz specyfiki obiektu podlegającego sprzątaniu. Do tej kategorii można zaliczyć chociażby środki do ochrony dróg oddechowych, jak maski przeciwpyłowe, maski przeciwgazowe itp. Tego typu środki pracownikowi musi dostarczyć pracodawca, bazując na ocenie ryzyka przygotowanej przez specjalistę z zakresu BHP.

Zgłaszanie problemów technicznych

Warto przypomnieć lub uświadomić pracowników, że nie mogą wykonywać swoich obowiązków w warunkach zagrażających ich zdrowiu lub życiu. Jeśli np. w trakcie sprzątania jakiegoś pomieszczenia pracownik zauważy, że na rozdzielnię elektryczną kapie woda z przeciekającego sufitu, musi natychmiast przerwać pracę i zgłosić ten fakt przełożonemu.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry