Dlaczego warto zlecić audyt BHP w firmie?

Data wpisu: 18.11.2020

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników musi przestrzegać przepisów BHP – a nie jest o to wcale łatwo, bo te niejednokrotnie są dość zawiłe, mogą być różnie interpretowane, czy też okazują się być kompletnie nieżyciowe. Trudno też sobie wyobrazić, aby jakikolwiek pracodawca mógł poświęcić cały czas i energię na pilnowanie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w jego firmie. Tutaj zdecydowanie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z audytu BHP, który oferują wyspecjalizowane firmy szkoleniowe czy doradcze. Na czym polega taki audyt? Dlaczego warto go zlecić?

Czym jest audyt BHP?

Audyt BHP polega na dokładnym sprawdzeniu, czy na terenie zakładu pracy są przestrzegane przepisy BHP. Audytor, najczęściej inspektor BHP z dużym doświadczeniem, kontroluje m.in. stan zabezpieczeń, przygląda się układowi poszczególnych stanowisk pracy, a na koniec zagląda do dokumentacji, w tym instrukcji BHP. Kontroli podlega również terminowość przeprowadzenia obowiązkowych szkoleń BHP, jak szkolenia okresowe, wstępne i instruktaż stanowiskowy.

Audyt BHP można więc porównać do np. audytu księgowego, w ramach którego sprawdza się poprawność prowadzenia dokumentacji księgowej i rozliczeń. Cel jest jasny: wykluczenie błędów, które mogłyby sprowadzić na firmę poważne problemy w razie kontroli.

Audyt BHP można przeprowadzić na terenie całego zakładu pracy, jak również na poszczególnych stanowiskach. Jego zakres zależy od ustaleń między przedsiębiorcą a firmą świadczącą usługę audytową. Pracodawcy często decydują się za jednym razem zlecić audyt BHP oraz audyt PPOŻ, co daje kompleksowy obraz poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy.

Korzyści z przeprowadzenia audytu BHP

Najważniejszą korzyścią jest realny wzrost bezpieczeństwa pracowników oraz innych osób przebywających na terenie firmy. W ramach audytu inspektor BHP nie tylko kontroluje stan zabezpieczeń czy poprawność oznakowania dróg ewakuacyjnych, ale także sporządza szczegółowy raport z zaleceniami. Wskazuje w nim wykryte błędy oraz wyjaśnia, jak je usunąć.

Bardzo istotne z punktu widzenia pracodawcy jest również to, że audyt pozwala uniknąć wysokich kar finansowych nałożonych na przykład przez Państwową Inspekcję Pracy. Nieprzypadkowo wiele firm zamawia pilny audyt BHP zaraz po tym, jak otrzymują informację o planowanej kontroli. Stosując się do zaleceń audytora, uzupełniając brakującą dokumentację, a przede wszystkim usuwając problemy rzutujące na bezpieczeństwo pracowników, można uchronić się przed kosztownymi skutkami postępowania PIP.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.