Data wpisu: 19.03.2021

Zapomniałeś wysłać pracownika na szkolenie okresowe BHP? Sprawdź, co robić

Szkolenia okresowe BHP są przeprowadzane co kilka lat – w zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska. Przykładowo: robotnicy powinni przechodzić szkolenie co 3 lata, natomiast pracownicy administracyjno-biurowi co 6 lat. Tak długa przerwa sprawia, że nietrudno jest przegapić termin obowiązkowego szkolenia okresowego BHP, zwłaszcza jeśli w firmie panuje niezły bałagan w dokumentacji pracowniczej. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź w naszym poradniku.

Czy pracownik bez ważnego szkolenia okresowego może być dopuszczony do pracy?

Nie ma w Polsce przepisu, który jednoznacznie by tego zabraniał. Wielu pracodawców błędnie stosuje tutaj analogię do okresowych badań lekarskich. Jeśli pracownik nie ma ważnych badań, to rzeczywiście nie może zostać dopuszczony do pracy. W przypadku przekroczenia terminu obowiązkowego szkolenia okresowego BHP sprawa wygląda inaczej.

Okresowe szkolenie ma na celu jedynie odświeżenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przekroczenie terminu w sytuacji, gdy pracownik ma za sobą instruktaż stanowiskowy oraz szkolenie wstępne, nie dyskwalifikuje go z wykonywania swoich obowiązków służbowych. Nie zmienia to natomiast faktu, że w razie kontroli z PIP, która stwierdzi nieważność szkolenia okresowego, pracodawca może zostać ukarany mandatem.

Co zatem robić?

Jak najszybciej naprawić ten błąd. Gdy zorientujesz się, że Twój pracownik lub grupa pracowników ma nieważne szkolenie okresowe BHP (minął jego termin), to musisz od razu skierować ich na odpowiednie szkolenie – przeprowadzane online lub stacjonarnie, w zależności od stanowiska.

Rada

Dodatkowo warto wykorzystać tę okazję i zafundować pracownikom szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Im szybciej spełnisz ten obowiązek, tym mniejsze będzie ryzyko ukarania Cię mandatem, gdyby fakt przekroczenia terminu obowiązkowego szkolenia okresowego wyszedł na jaw np. podczas kontroli PIP. Nie wspominając już o konsekwencjach, jakie poniósłbyś w sytuacji, gdyby pracownik bez ważnego szkolenia BHP uległ wypadkowi w miejscu pracy.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry