Kim jest koordynator BHP w firmie?

Data wpisu: 19.02.2021

Każde przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników musi skrupulatnie pilnować przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest ich jednak na tyle dużo, że w wielu firmach zasadne wydaje się być stworzenie stanowiska koordynatora BHP. Czym zajmuje się taki specjalista? Czy faktycznie trzeba go zatrudnić? Sprawdź w naszym poradniku.

Koordynator BHP – kto to taki?

Koordynatorem BHP jest osoba mająca kwalifikacje zawodowe w kierunku znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontrolowania ich przestrzegania w przedsiębiorstwie. Często funkcję tę pełni sam pracodawca lub wyznaczony pracownik służby BHP.

Zadaniem koordynatora jest eliminowanie potencjalnych zagrożeń, prowadzenie dokumentacji oraz zgłaszanie pracodawcy przypadków łamania przepisów BHP, a następnie wspieranie przełożonego w naprawieniu takich niedopatrzeń.

Do głównych obowiązków koordynatora BHP zaliczamy:

  • promowanie zasad bezpiecznej pracy w danym środowisku,
  • kontrolowanie pracowników oraz wyposażenia ich stanowisk,
  • stała współpraca z osobami odpowiedzialnymi za nadzór BHP w firmie (najczęściej pracodawcą),
  • przeprowadzanie lub organizowanie szkoleń wstępnych i okresowych,
  • kontrolowanie dokumentacji pracowniczej,
  • prowadzenie dokumentacji związanej z BHP,
  • reagowanie na stwierdzenie zagrożenia na danym stanowisku pracy.

Kto może być koordynatorem BHP w firmie?

Zatrudnienie koordynatora (osoby mającej odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tej profesji) to dobre rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorcy, który sam nie ma czasu, aby zająć się kwestiami BHP w firmie lub po prostu chce powierzyć wymienione wyżej obowiązki specjaliście.

Pamiętajmy natomiast, że utworzenie takiego stanowiska w przedsiębiorstwie wiąże się z wysokimi kosztami. Biorąc pod uwagę fakt, iż koordynator na co dzień nie ma dużo pracy, a jego pomoc jest potrzebna raczej doraźnie, rozsądniej będzie skorzystać tutaj z usługi outsourcingu.

Polega to na tym, że zlecamy zewnętrznemu specjaliście BHP np. przeprowadzenie audytu, spisanie protokołu oraz wdrożenie niezbędnych zmian. W ramach outsourcingu BHP można również powierzyć koordynatorowi BHP prowadzenie dokumentacji pracowniczej.

Autor wpisu: Marcin Wolniak, Soluma BHP

Wszystkie działy

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.