Każde przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników musi skrupulatnie pilnować przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest ich jednak na tyle dużo, że w wielu firmach zasadne wydaje się być stworzenie stanowiska koordynatora BHP. Czym zajmuje się taki specjalista? Czy faktycznie trzeba go zatrudnić? Sprawdź w naszym poradniku.
Koordynatorem BHP jest osoba mająca kwalifikacje zawodowe w kierunku znajomości przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontrolowania ich przestrzegania w przedsiębiorstwie. Często funkcję tę pełni sam pracodawca lub wyznaczony pracownik służby BHP.
Zadaniem koordynatora jest eliminowanie potencjalnych zagrożeń, prowadzenie dokumentacji oraz zgłaszanie pracodawcy przypadków łamania przepisów BHP, a następnie wspieranie przełożonego w naprawieniu takich niedopatrzeń.
Do głównych obowiązków koordynatora BHP zaliczamy:
Zatrudnienie koordynatora (osoby mającej odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tej profesji) to dobre rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorcy, który sam nie ma czasu, aby zająć się kwestiami BHP w firmie lub po prostu chce powierzyć wymienione wyżej obowiązki specjaliście.
Pamiętajmy natomiast, że utworzenie takiego stanowiska w przedsiębiorstwie wiąże się z wysokimi kosztami. Biorąc pod uwagę fakt, iż koordynator na co dzień nie ma dużo pracy, a jego pomoc jest potrzebna raczej doraźnie, rozsądniej będzie skorzystać tutaj z usługi outsourcingu.
Polega to na tym, że zlecamy zewnętrznemu specjaliście BHP np. przeprowadzenie audytu, spisanie protokołu oraz wdrożenie niezbędnych zmian. W ramach outsourcingu BHP można również powierzyć koordynatorowi BHP prowadzenie dokumentacji pracowniczej.
Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.