Data wpisu: 15.05.2020

Jak pracodawca może zwiększyć swoją świadomość na temat zagrożeń w zakładzie pracy?

Choć w Polsce rokrocznie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków przy pracy, to generalnie podejście pracodawców do kwestii związanych z BHP sukcesywnie się zmienia – i to na plus. Wielu właścicieli firm jest szczerze zaangażowanych w to, aby zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki zatrudnienia – nie tylko z powodu obowiązujących przepisów, ale także wewnętrznej potrzeby bycia odpowiedzialnym. Ważne jest przy tym, aby nie bazować tylko na teorii. W naszym poradniku podpowiadamy sposoby, dzięki którym każdy pracodawca może zwiększyć swoją świadomość na temat realnych zagrożeń w jego zakładzie pracy.

Rozmawiaj z załogą

To Twoi pracownicy wiedzą najwięcej na temat faktycznego poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy. Warto więc cyklicznie z nimi rozmawiać – zwłaszcza z osobami pracującymi na stanowiskach produkcyjnych i operatorskich. Zachęć załogę do tego, aby szczerze przedstawiała wszystkie problemy związane z BHP. Możesz także wyznaczyć osoby bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie raportów, w których zostaną odnotowane wszelkie przypadki uchybień. Takie raporty muszą być na bieżąco analizowane, a wyciągnięte z nich wnioski wdrażane w firmie bez żadnej zwłoki.

Wyjdź zza biurka

Jest takie powiedzenie: „pańskie oko konia tuczy”. Świetnie sprawdza się ono w kontekście dbałości o bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. Jeśli nie masz kontaktu z pracownikami, nie oceniasz jakości zabezpieczeń, nie sprawdzasz regularnie stanu narzędzi (lub nie zlecasz tego zaufanym pracownikom), to tak naprawdę nie masz wiedzy na temat BHP w Twoim przedsiębiorstwie.

Pamiętaj, że samo zapewnienie pracownikom szkoleń i środków ochrony osobistej to nie wszystko. Staraj się regularnie nadzorować poszczególne stanowiska, narzędzia i maszyny, aby móc w porę wychwycić różnego rodzaju uchybienia i je likwidować.

Zlecaj cykliczne audyty BHP

Taki audyt, a dokładniej – raport z niego, da Ci pełny obraz poziomu ochrony pracowników. Zawodowy inspektor BHP dokładnie wie, gdzie szukać uchybień, na co zwrócić szczególną uwagę, jak ocenić, czy np. dane środki ochrony osobistej nadają się jeszcze do użytku, czy już wymagają wymiany. To niezbędna wiedza, jeśli chcesz na poważnie zabrać się za poprawę bezpieczeństwa swojej załogi. Dodatkowo audytor wychwyci ewentualne nieprawidłowości, co pozwoli Ci zawczasu je usunąć i uniknąć poważnych nieprzyjemności w razie kontroli z PIP.


Autor wpisu:
Marcin Wolniak, Soluma BHP

Skontaktuj się z nami

Specjaliści z zakresu BHP są do Twojej dyspozycji, czekamy na kontakt by udzielić Ci praktycznej pomocy.

KontaktPoradnik BHP

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry